Sosnowski

Kajetan Sosnowski

1913 Wilno - 1987 Warszawa

O Artyście

Znakomity abstrakcjonista i jeden z czołowych przedstawicieli powojennej awangardy artystycznej, laureat Nagrody Krytyki Artystycznej im. Cypriana Kamila Norwida. Malarstwo Kajetana Sosnowskiego, od koncepcji figuratywnych, form abstrakcyjnych, po zainteresowanie światłem, barwą i charakterystyczne „obrazy puste”, „obrazy szyte”, „obrazy chemiczne”, należy do szczególnie interesujących w sztuce współczesnej. 

W latach 1934-1939 studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W czasie okupacji utworzył w Siedlcach tajne komplety artystyczne. Po wojnie aktywnie włączył się w życie artystyczne. Założył szkołę plastyczną w Siedlcach oraz w Łodzi, gdzie współtworzył również oddział Związku Polskich Artystów Plastyków. Był naczelnym redaktorem miesięcznika „Świetlica”, jako ilustrator i autor tekstów współpracował z tygodnikiem "Kuźnica", prowadził dział plastyczny w miesięczniku "Poezja". Był współzałożycielem m.in. Grupy 55, Galerii Krzywe Koło i Galerii EL, przyczynił się do utworzenia Galerii 72.

Sosnowski przez cały okres twórczości nieustannie rozwijał i pogłębiał swoje doświadczenia artystyczne, a ówcześnie intrygującym go zagadnieniom poświęcał powstające kolejno cykle prac. W początkowym okresie powstawały dzieła inspirowane postimpresjonizmem. Artysta podejmował także próby opanowania technik graficznych, takich jak fluoroforty i drzeworyty. W latach 50tych stworzył swój pierwszy cykl dzieł o swobodnych kompozycjach, lecz tkwiących w koncepcji figuratywnej. Z końcem dekady przeszedł do form abstrakcyjnych, wieloznacznych i niedookreślonych. Z czasem odrzucił nawet zawarte w tytułach aluzje i skupił się całkowicie na materialnych cechach kompozycji. Tworzył cykle poświęcone procesowi redukcji barwy i zagadnieniu emanacji światła. Z czasem fascynacja naukami ścisłymi przerodziła się w inspirowany doskonałością natury cykl monochromatycznych kompozycji stworzonych z pozszywanych fragmentów surowego płótna. Powstał także cykl obrazów, w których wykorzystana została substancja chemiczna zmieniająca swą barwę pod wpływem panujących warunków atmosferycznych. 

Przeczytaj więcej Mniej

Zgłoś obiekt na aukcję

Obecnie w ofercie

Brak aktualnych ofert

Obiekty archiwalne

Figury geometryczne

X Aukcja Sztuki Dawnej i Współczesnej - 9.11.2018, 9 listopada 2017 godz. 19:30

Kompozycja

X Aukcja Sztuki Dawnej i Współczesnej - 9.11.2018, 9 listopada 2017 godz. 19:30

Obraz chemiczny, z cyklu: Metalepseis

XIII Aukcja Sztuki Dawnej i Współczesnej - 8.11.2018, 18 listopada 2018 godz. 19:30

Obraz chemiczny

XI Aukcja Sztuki Dawnej i Współczesnej - 5.04.2018, 5 kwietnia 2018 godz. 19:30

Abstrakcja

IX Aukcja Sztuki Dawnej i Współczesnej - 22.06.2017, 22 czerwca 2017 godz. 19:30