Czytająca Renia
9 000 - 11 000 zł
10 czerwca 2015 godz. 19:00
9 000 - 11 000 zł
12,5 x 21 cm w św. p-p.
olej/tektura
Sygnatura
sygn. l. d.: "ww"
Obraz reprodukowany i ujęty w katalogu: Adam Konopacki, Renata Weiss „Aneri Irena Weissowa, Wojciech Weiss. Katalog wystawy podróżnej”, Agencja Kultury Konkret, Łaziska Górne, str. 79, poz. 237
na odwrocie nalepka z opisem pracy
Obraz Wojciecha Weissa przedstawiający jego ukochaną żonę Irenę. Ciepła kolorystycznie, intymna scena jest jedną z licznych przedstawień Aneri w wykonaniu męża. Praca datowana jest na 1908 rok, bardzo ważny dla Wojciecha Weissa zarówno pod względem osobistym, jak i zawodowym. Wówczas został prezesem Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuka” oraz zawarł związek małżeński z Ireną Silberberg – uczennicą i wielką miłością swego życia.
Prezentowana scena pochodzi z wczesnego okresu znajomości artystycznej pary. Po ślubie młodzi zamieszkali w Kalwarii, gdzie Weiss malował m. in. liczne portrety najbliższych osób. Powstają również wizerunki Aneri przy wykonywaniu codziennych, prostych czynności. Zachwyt artysty nad żoną, inspiracje jakie czerpał z ich prywatnego życia, istotnie zaznaczyły się w twórczości malarza. Zofia Weiss-Nowina Konopka pisze: „w białym okresie […] kobieta przestała być źródłem niepokoju, a zaczęła się stawać fundamentem jego jasnej i radosnej filozofii, podstawą i tłem poszukiwanej estetyki. Pojawienie się w życiu Weissa dojrzałej miłości i związanych z nią zachwytów było niewątpliwie jedną z przyczyn transformacji jego malarstwa”.