Piasecki

Marek Piasecki

1935 Warszawa - 2011 Lund (Szwecja)

O Artyście

Marek Piasecki zapisał się w historii współczesnej sztuki polskiej jako nieprzeciętny artysta awangardowy, fotograf, twórca instalacji, asamblażu, malarstwa. Jego fotografie, jako jedynego Polaka, znajdują się w nowojorskim Museum of Modern Art w Kolekcji Fotografii Światowej MoMA (2011 r.). 

Twórca ściśle związany był z warszawskim i krakowskim środowiskiem artystycznym (należał do II Grupy Krakowskiej). Zainteresowanie fotografią i filmem pojawiły się u artysty już w dzieciństwie. Podczas nauki w liceum odbył praktykę fotograficzną. I Wystawa Sztuki Nowoczesnej, odbywająca się na przełomie 1948 i 1949 roku, była istotna dla młodego artysty. Wówczas nawiązał kontakt z członkami Grupy Krakowskiej – Marią Jaremą i Jonaszem Sternem. W 1952 roku Marek Piasecki został aresztowany z powodów politycznych. Ze względu na zły stan zdrowia wyszedł z więzienia po roku.

Wiele czasu spędził w sanatoriach, głównie w Zakopanem i Bukowinie. Następnie Marek Piasecki podjął pracę w bibliotece Muzeum Narodowego w Krakowie i rozwijał swoją pasję fotograficzną (także do fotografii eksperymentalnej). Rozpoczął współpracę z czasopismami, w których zamieszczał reportaże (np. w „Świecie Młodych”). Studiował historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przyjaźnił się z Mironem Białoszewskim (fotografował przedstawienia Teatru na Tarczyńskiej).

W 1955 roku stworzył pierwsze heliografie i miniatury. W obrębie fotografii tworzył także portrety czy krajobrazy. Przez cztery lata (1958-1962) pracował dla „Tygodnika Powszechnego”, swoje prace zamieszczał w Wydawnictwie Znak czy Wydawnictwie Literackim, a także w czasopismach m. in. w „Fotografii” i „Więzi”. Pierwsza indywidualna wystawa artysty odbyła się w 1959 roku w Klubie Plastyków w Zakopanem.  W tym samym roku swoje prace zaprezentował również w krakowskich Krzysztoforach i na III Wystawie Sztuki Nowoczesnej.

W jego twórczości dostrzegano nawiązania do amerykańskiego pop-artu, surrealizmu, neodadaizmu lat 60 czy dzieł Władysława Hasiora. Magdalena Wróblewska zwraca uwagę, że: „jego prace odsyłają do rozmaitych tradycji awangardowych początku XX wieku, gdy medium i warsztat fotografii dostarczały inspiracji dla poszukiwań nowoczesnego obrazu. Zarazem jednak jego heliografie i miniatury są interesującym przykładem twórczej recepcji informelu i malarstwa materii w innym medium sztuki”. W 1967 roku artysta zamieszkał w Szwecji, gdzie regularnie odbywały się jego wystawy (jego prace znajdują się m. in. w Moderna Museet w Sztokholmie). W 2010 i 2011 prace artysty eksponowane były na międzynarodowych targach fotograficznych Paris Photo.

Przeczytaj więcej Mniej

Zgłoś obiekt na aukcję

Obecnie w ofercie

Brak aktualnych ofert

Obiekty archiwalne

Obiekt

II Aukcja Sztuki Polskiego Domu Aukcyjnego - 28.02.2015, 28 lutego 2015 godz. 16:00

Grotka II

V Aukcja Sztuki Polskiego Domu Aukcyjnego - 19.12.2015, 19 grudnia 2015 godz. 17:00

Kompozycja

III Aukcja Sztuki Polskiego Domu Aukcyjnego - 10.06.2015, 10 czerwca 2015 godz. 19:00