Ziółkowski

Jakub Julian Ziółkowski

1980 Zamość -

O Artyście

Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom z malarstwa w pracowni prof. Leszka Misiaka otrzymał w 2005 roku. Związany jest z Fundacją Galerii Foksal. Regularnie wystawia w Polsce i za granicą. Wraz ze swoją żoną, malarką Hyon Gyon, mieszkają i tworzą w Krakowie.

W pracach Ziółkowskiego pobrzmiewają echa wielu awangardowych nurtów. Eklektyzm ten spojony jest przede wszystkim fantazją. Jego sztuka jest autonomiczną sferą, niezależną od świata rzeczywistego. Artysta czerpie inspiracje wyłącznie z własnej wyobraźni. Łączy skojarzenia, improwizuje, tworzy kody i motywy, zestawia formy przedstawiające z abstrakcyjnymi, buduje metafory i ciągi narracyjne. Jego płótna po brzegi wypełnione są detalami i szczegółami, na pozór chaotycznymi, jednak układającymi się w logiczną całość. 

Ziółkowski początkowo posługiwał się ołówkiem i tuszem, korzystał z niewielkich formatów. Z czasem zaczął używać farb olejnych i płócien. Tworzy także rzeźby i instalacje. W jego dziełach pojawiają się tajemnicze krajobrazy i fantastyczne rośliny. W ich gąszczu często umieszcza robaki bądź owady, symbolizujące niosącego nieszczęście człowieka. Maluje także akty z uwzględnieniem anatomicznych szczegółów, serca przepełnione barwnymi emocjami i głowy, w których biegają myśli. Artysta dużo podróżuje, przez co pojawiają się także motywy orientalne i egzotyczne. Niektóre dzieła tworzy wraz z żoną, współdzieląc jeden stan umysłu, malując intuicyjnie, naturalnie, dopełniając się wzajemnie.

Przeczytaj więcej Mniej

Zgłoś obiekt na aukcję

Obecnie w ofercie

Brak aktualnych ofert

Obiekty archiwalne

Bilard, 2000

XXV Aukcja: Sztuka Współczesna, 8 grudnia 2021 godz. 19:00

Czerwony telewizor, 1999

XXV Aukcja: Sztuka Współczesna, 8 grudnia 2021 godz. 19:00

Portret abstrakcyjny, 1999

XXIX Aukcja: Sztuka Współczesna, 28 kwietnia 2022 godz. 20:00