Słoń na bocianich nogach
8 000 - 10 000 zł
10 czerwca 2015 godz. 19:00
8 000 - 10 000 zł
45,5 x 46,5 cm w św. p-p.
litografia
Sygnatura
sygn. lewy bok: "Dali"
Obraz ujęty w katalogu: W. Lopsinger „Catalogue Raisonne of Prints”, Niemcy, poz. kat 1450, z tytułem „Elephante-Cicogna” [Elephant-Stork]. Edycja całkowita 600 sztuk [1-250, I-CCL , EA (próba artysty) 1-25, EA I -XXV, HC (nie przeznaczona do obrotu...
na odwrocie pieczątka galeryjna
Prezentowana litografia wybitnego surrealisty Salvadora Dali, została wydana w 1975 roku przez wydawnictwo Carpentier, w ramach cyklu 24 grafik „Les Vitraux”. Została powiększona z pierwotnych rysunków wykonanych tuszem i wzbogacona kolorem. Charakterystyczny wizerunek słonia na długich, cienkich nogach pojawia się w sztuce artysty choćby w pracy z 1948 roku. Typowa dla surrealizmu wyobraźnia, zerwanie z realistycznymi przedstawieniami, cechującymi klasyczne malarstwo, wizje z pograniczy jawy i snu, sfera podświadomości – wiązały się z malarstwem często wymykającym się jednoznacznym interpretacjom. Praca „Słoń na bocianich nogach” poprzez kuriozalne przedstawienie dziwacznego stwora jest mocno groteskowa. Ale jednocześnie właściwa dla tego kierunku.