Stanisław Batowski-Kaczor
O Artyście
Batowski zasłynął jako malarz batalista i autor takich obrazów jak: „Atak husarii pod Chocimiem”, „Pułaski pod Savannach” czy „Bitwa pod Zadwórzem”. Tworzył także pejzaże, sceny rodzajowe, portrety i obrazy religijne. Swój talent ujawnił w ilustratorstwie (jest autorem m. in. ilustracji do utworów Sienkiewicza, Orzeszkowej i Słowackiego, współpracował m.in. z czasopismami „Tygodnik Illustrowany” i „Wędrowiec”) oraz projektowaniu witraży (np. do katedry łacińskiej we Lwowie).
Studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem Władysława Łuszczkiewicza i Floriana Cynka w latach 1883-1885. Swoją wiedzę uzupełniał także w wiedeńskiej Akademii Sztuk Pięknych i Akademii Monachijskiej (został odznaczony w szkole kompozycyjnej Liezen-Mayera).
Zajmował się malarstwem ściennym (wykonał dekoracje foyer Teatru Miejskiego we Lwowie). Był silnie związany z rodzinnym Lwowem, gdzie założył własną szkołę malarstwa i Stowarzyszenie Artystów „Młoda Polska”. Był również członkiem zarządu Związku Artystów Polskich w tym mieście.
Batowski wiele podróżował. Odwiedził m. in. Włochy, Hiszpanię, Maroko czy Stany Zjednoczone. Swoje prace wystawiał nie tylko w Polsce (Kraków, Warszawa), ale także w Berlinie, Chicago, Kijowie. Został odznaczony m. in. „mention honorable” na międzynarodowej wystawie w Berlinie w 1891 roku czy srebrnym medalem na wystawie krajowej w 1894 roku.
Stanisław Kaczor Batowski zajmował się również konserwacją dzieł sztuki. W roku 1902 artysta dostał wynagrodzenie za odnowienie obrazu „Wniebowzięcie” do ołtarza głównego oraz "Koronacja Matki Bożej ze św. Kazimierzem i Stanisławem Szczepanowskim".
Przeczytaj więcej Mniej
Obecnie w ofercie
Obiekty archiwalne
Szkicownik artysty
V Aukcja Sztuki Polskiego Domu Aukcyjnego - 19.12.2015, 19 grudnia 2015 godz. 17:00