Fiodorowicz Kolesnikow

Stiepan Fiodorowicz Kolesnikow

1879 Andrianopol, Ukraina - 1955 Belgrad

O Artyście

Stiepan Fiodorowicz Kolesnikow (Kolesnikow, Cтепан Фeдорович Koлесников, Kolesnikoff, Kolesnikov) urodził się na Ukrainie w 1879 roku, zmarł w Belgradzie w roku 1955. Wybitny malarz rosyjski.

W jego dorobku artystycznym pojawiają się sceny rodzajowe, pejzaże z Ukrainy czy Chorwacji. Ważne miejsce w jego twórczości zajmował kolor. W tzw. okresie rosyjskim artysta sygnował swoje prace cyrylicą, później stosował alfabet łaciński. 

Początkowo zdobywał wiedzę samodzielnie, następnie uczył się w Szkole Sztuk Pięknych w Odessie, gdzie uzyskał stypendium i ukończył je z pierwszym miejscem. Kontynuował studia w Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu pod opieką Aleksandra A. Kisieliewa. Uzdolniony artysta po otrzymaniu dyplomu i tytułu artysty w 1909 roku, uczestniczył w międzynarodowej wystawie w Monachium, na której zdobył medal. Rok później wyjechał na stypendium. Od roku 1915 do 1920 Kolesnikow mieszkał w Odessie, aktywnie uczestnicząc w organizowanych tam wystawach. Następnie zamieszkał w Belgradzie. Był profesorem tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych. Na jego talencie poznał się sam król Aleksander I Karadziorzievića, dla którego malował obrazy. Artysta prezentował swoje prace m. in. w Pradze, Paryżu, Belgradzie.  

Przeczytaj więcej Mniej

Zgłoś obiekt na aukcję

Obecnie w ofercie

Brak aktualnych ofert

Obiekty archiwalne

Myśliwy

VII Aukcja Sztuki Dawnej i Współczesnej - 27.10.2016, 27 października 2016 godz. 19:30