Przy księżycu
5 000 - 6 000 zł
19 grudnia 2015 godz. 17:00
5 000 - 6 000 zł
30 x 46 cm w św. p-p.
akwarela, tusz/papier
Sygnatura
sygn. i dat p. d.: "Skarżyński / 58"; sygn. i dat. na odwrocie: "Jerzy Skarżyński / 1958 / przy Księżycu”
Obraz wystawiany: „Pół wieku metafory”, Galeria Anna Iglińska, Kraków, marzec 2001
Datowanie
1958
na odwrocie: - nalepka wystawowa z 2001 r.; - nalepka oraz oznaczenie numeracją: "21 / 71"
Prezentowana praca Jerzego Skarżyńskiego bliska jest estetyce surrealizmu. Jednocześnie kontrastowe zestawienia kolorów, z precyzją prowadzone linie, dynamizują całość pracy. Małgorzata Kitowska-Łysiak opisuje malarstwo Skarżyńskiego m. in. jako „zniekształcone formy figuralne”, „płaszczyzny wypełnione mieszaniną plazmowatej materii, tworzącej bezkształtne zacieki”. Sztukę intrygującą i niejednoznaczną.
Artysta w latach 1948-1958 pracował w krakowskim Teatrze Lalki i Maski Groteska (w trakcie wojny współpracował z Tadeuszem Kantorem). Scenografia teatralna i filmowa zajmowała istotne miejsce w jego pracy twórczej. Rok przed powstaniem pracy „Przy księżycu”, przyłączył się do Grupy Krakowskiej.