56

Dwunasta gra 7 x 7

ID: 2933

25 000 - 30 000 zł

19 grudnia 2015 godz. 17:00

50 x 50 cm

akryl/płótno

Datowanie

1999

„Biel i czerń w swej jednoznaczności są dla Winiarskiego »zerem« i »jedynką«, ulubioną parą, której kolory i walory ustępowały rzadko. Pierwsze takie prace powstały w roku 1971” – pisała Dobrosława Horzela. „Dwunasta gra”, wykonana w tej estetyce, to przykład analitycznego myślenia artysty o sztuce. Obiektywizm, rachunek prawdopodobieństwa, miały przyczynić się do wyeliminowania emocji i opartej na nich estetycznej oceny w odbiorze dzieła sztuki. Nie do końca cel artysty został zrealizowany, bo jak zauważył Jerzy Olek: „programowy aestetyzm nie spełniał się w warstwie odbioru. Obrazy mocniej działały na zmysły, aniżeli na intelekt. Z mentalnym wygrywał przekaz ikoniczny”. Działanie losowe sprzymierzone z matematyczną precyzją wyliczeń dało jednak początek fascynującym i nowatorskim poszukiwaniom na gruncie polskiej sztuki współczesnej.

na odwrocie napis autorski: "dwunasta gra 7 x 7 / winiarski ‘ 99"

4

Pejzaż z cyprysami

Cena wylicytowana: 20 000 zł
11

Orkiestra artystów

Cena wylicytowana: 24 000 zł
13

Kwiaty polne

Cena wylicytowana: 12 000 zł
16

Scena z polowania

Cena wylicytowana: 10 000 zł
20

Akt

Cena wylicytowana: 13 500 zł
27

Thanatos

Cena wylicytowana: 7 000 zł
40

Figurka

Cena wylicytowana: 4 000 zł
45

Stajenny

Cena wylicytowana: 1 500 zł
53

Cena wylicytowana: 23 000 zł
59

Inside

Cena wylicytowana: 6 000 zł
65

Struktura

Cena wylicytowana: 2 500 zł
67

Cena wylicytowana: 1 300 zł
75

Olśnienie

Cena wylicytowana: 4 500 zł
80

Impresje marokańskie

Cena wylicytowana: 4 000 zł