49

Kompozycja metafizyczna

ID: 2915

80 000 - 90 000 zł

19 grudnia 2015 godz. 17:00

60 x 70 cm

olej/płótno

Sygnatura

sygn. i dat. na odwrocie: "Jerzy Nowosielski / 1980"

Datowanie

1980

„Kompozycja metafizyczna” nawiązuje do prac z motywem lustra i widoku z okna, obecnych w twórczości Nowosielskiego przykładowo w latach 70. Cechuje ją surowość przestrzeni, spotęgowana ograniczoną liczbą elementów pojawiających się na obrazie. Kompozycja nie jest obrazem świata realnego, choć tworzące ją elementy, do takiego należą.

Nowosielski, jak pisał Andrzej Pollo: „nie maluje z natury, a punktem wyjścia jest dla niego świat form abstrakcyjnych (…)”. Dzięki temu interpretacja nie jest prostym przełożeniem, tego co się widzi, ale wymaga nieszablonowego spojrzenia. „Plan pierwszy i dalsze plany, odległości, odbicia w lustrze, sceny widziane przez drzwi, przez okno – wszystko to miesza się, łączy ze sobą, wchodzi w najprzeróżniejsze kombinacje. Jest to chwilami jakby teatr w teatrze, seria nakładających się obrazów, opowieści wplecionych w opowieść” – słowa Andrzeja Osęki oddają nastrój również prezentowanej pracy. Powstała w roku 1980, który dla artysty wiązał się m. in. z otrzymaniem Złotej Odznaki Związku Polskich Artystów Plastyków i uczestnictwem w szeregu wystaw, w tym ekspozycji indywidualnej w Polnisches Institut w Wiedniu czy koszalińskim BWA.

4

Pejzaż z cyprysami

Cena wylicytowana: 20 000 zł
11

Orkiestra artystów

Cena wylicytowana: 24 000 zł
13

Kwiaty polne

Cena wylicytowana: 12 000 zł
16

Scena z polowania

Cena wylicytowana: 10 000 zł
20

Akt

Cena wylicytowana: 13 500 zł
27

Thanatos

Cena wylicytowana: 7 000 zł
40

Figurka

Cena wylicytowana: 4 000 zł
45

Stajenny

Cena wylicytowana: 1 500 zł
53

Cena wylicytowana: 23 000 zł
56

Dwunasta gra 7 x 7

Cena wylicytowana: 19 000 zł
59

Inside

Cena wylicytowana: 6 000 zł
65

Struktura

Cena wylicytowana: 2 500 zł
67

Cena wylicytowana: 1 300 zł
75

Olśnienie

Cena wylicytowana: 4 500 zł
80

Impresje marokańskie

Cena wylicytowana: 4 000 zł