Antoni Uniechowski
O Artyście
Wywodził się z rodziny ziemiańskiej. Antoni od dzieciństwa pasjonował się historią. Po zamieszkaniu wspólnie z rodziną w Warszawie, uczęszczał do Gimnazjum św. Stanisława Kostki (wspólnie m. in. z Witoldem Gombrowiczem). Następnie, jako wolny słuchacz, był studentem Szkoły Sztuk Pięknych w Warszawie pod opieką Karola Tichego i Wojciecha Jastrzębowskiego.
Artysta tworzył doskonałe rysunki, znany był z widoków Warszawy (niezwykle popularna stała się jego teka „Stara Warszawa z 1952 roku) i charakterystycznego stylu: lekka kreska, znajomość stylów, kostiumów różnych epok.
Zajmował się również grafiką użytkową, projektował tkaniny, tablice pamiątkowe, pracował jako ilustrator. Współpracował z „Przekrojem” (w Krakowie), „Naszą Księgarnią”, PWN-em, „Iskrami”. Został zapamiętany jako człowiek niezwykle pogodny i elegancki. Był członkiem Bloku Zawodowych Artystów Plastyków. W II połowie lat 50-tych Uniechowski przygotowywał scenografie teatralne, później również pracował w branży filmowej.
Artysta był ceniony za swoje dokonania twórcze i wyróżniany licznymi nagrodami, w tym I nagrodą na Ogólnopolskiej Wystawie Książki i Ilustracji w 1951 roku, II nagrodą na Ogólnopolskiej Wystawie Ilustracji, Plakatu i Drobnych Form w 1955 roku czy srebrnym medalem na Międzynarodowych Targach Książki w 1965 roku. Dwa lata przed śmiercią, miała miejsce indywidualna wystawa prac Antoniego Uniechowskiego w warszawskiej Zachęcie.
Przeczytaj więcej Mniej
Obecnie w ofercie
Obiekty archiwalne
Adam Mickiewicz w Mediolanie
II Aukcja Sztuki Polskiego Domu Aukcyjnego - 28.02.2015, 28 lutego 2015 godz. 16:00