33

Wodopój

ID: 473

20 000 - 30 000 zł

30 kwietnia 2020 godz. 15:30

47,7 x 57,2 cm

olej/płótno

Sygnatura

sygn. i dat. p. d.: "Ociepka T. / 1961."

Datowanie

1961

W prezentowanym obrazie zachwyca niebanalna wyobraźnia, soczystość barw i pewność posługiwania się techniką malarską 70-letniego już wówczas artysty. Malarz-samouk, śląski prymitywista stał się jednym z symboli tzw. Grupy Janowskiej - artystycznego fenomenu lat 50.

- napis: "Wodopój / 1961 r.";

- kartka z pieczęciami i opisem: "poz 50. / Kl – I4-662/654/68"

Proweniencja:

kolekcja prywatna, Kanada

W malarstwie Teofila Ociepki odnajdujemy silne odwołania do okultyzmu, śląskich wierzeń i obyczajów oraz świata przyrody. W fantastycznych, nieco zagadkowych kompozycjach ważną rolę odgrywa symbol i kolor. Obrazy artysty to niezwykle szczere, osobiste wypowiedzi o sprawach dla niego najistotniejszych. Stosowane określenie „malarz naiwny” w jego przypadku można na równi postawić z wrażliwością nieskażoną wymogami konwencji i kierunków artystycznych.

Oferowany obraz powstał dwa lata po wystąpieniu Teofila Ociepki z Grupy Janowskiej. Artysta przeprowadził się do Bydgoszczy i zarzucił zainteresowania okultyzmem. W tym okresie na pierwszy plan jego obrazów wysuwają się baśniowe pejzaże, dzikie dżungle i ogrody. Twórczość Ociepki została doceniona także za granicą. Wystawiał w Wiedniu, Amsterdamie czy Paryżu.