5

Portret męski

ID: 252

65 000 - 85 000 zł

30 kwietnia 2020 godz. 15:30

20,5 x 56,5 cm w świetle ramy

olej/płótno

Sygnatura

sygn. i dat. p. d.: 1920 / Maj J Malczewski

Datowanie

1920

Obraz pochodzący z dojrzałego okresu twórczości wybitnego przedstawiciela Młodej Polski. Portret mężczyzny w kapeluszu charakteryzuje się wyrazistym przedstawieniem postaci i jednocześnie oszczędnym, pozbawionym sztafażu tłem. Sygnowana i datowana kompozycja wpisuje się w popularną w twórczości artysty tematykę portretową. Dzięki niewielkiemu formatowi oraz klasycznemu, pozbawionemu metaforycznych odniesień ujęciu portretowemu, stanowi godny uwagi przykład tego cyklu tematycznego.

W początkach lat 20. XX wieku artysta został uhonorowany Orderem Polonia Restituta IV klasy oraz uczestniczył w Wystawie Sztuki Polskiej w Grand Palais w Paryżu (1921). Już od kilkunastu lat (z przerwami) wykładał w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Proweniencja: