28

Alfabet na duet

ID: 454

16 000 - 20 000 zł

30 kwietnia 2020 godz. 15:30

ok. 53,3 x 75,5 cm

akryl/karton

Sygnatura

sygn., dat. i opisany na odwrocie: "I. ALFABET NA DUET (partytura na / sopran i sopran altowy, A-P) / JAN / BER / DYSZ / AK / 2009 / akryl / 53 x 75,6 cm / I /2/2"

Datowanie

2009

Interesująca pozycja kolekcjonerska z dojrzałego okresu twórczości artysty. Dwubarwna, powycinana kompozycja z nałożonymi na siebie warstwami jest kontynuacją doświadczeń artysty z przestrzenią jako elementem dzieła sztuki.

na odwrocie nalepka ramiarska

Proweniencja:

- z kolekcji rodziny artysty

- kolekcja prywatna, Kraków

- Kościelak E., Szafkowska M., Jan Berdyszak. Szkice i rysunki, Muzeum Narodowe, Wrocław 2012.

- Jan Berdyszak. Gęstość cienia. Pomiędzy Światłem a ciemnością. Density of The Shadow. Between Light and Darkness, pod red. M. Smolińskiej, Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu, Toruń 2012.

W 2009 roku artysta zrealizował cykliczne partytury „Alfabetu na dwa duety”, a także m. in. prace „Reszty  z reszt” (2009-10). Maria Berdyszakowa opisuje: „Artystę interesują sytuacje powodujące powstawanie reszt i ich wpływ na charakter ich potencji […]. Tak powstały prace akrylowe na papierze Reszty z Reszt, a także partytury Alfabetu na dwa duety w 2009 roku. W pracach tych następuje […] dalsza kontynuacja doświadczeń […] dotyczących wielorakiej matrycowości, lustrzanowatości, dysbarwności, symptomów potencji i zmienności kontekstowych wrażeń i znaczeń”.