26

Kompozycja geometryczna

ID: 395

7 000 - 10 000 zł

30 kwietnia 2020 godz. 15:30

46,5 x 48,7 cm w świetle p-p.

technika graficzna/papier

Sygnatura

sygn. i dat. p. d.: "winiarski 84."

Datowanie

1984

Wpływ malarstwa tzw. nowego ekspresjonizmu oraz innych tendencji w sztuce, przyczynił się do zmian w koncepcji artystycznej Ryszarda Winiarskiego. W katalogu jego prac, oprócz kwadratów, zaczęły pojawiać się inne struktury, nawiązujące przykładowo do reguły góry lodowej (projekt w mieście Groningen czy w Chełmie). W latach 80. powstał m. in. „Czarny kwadrat, czyli fruwająca geometria” - instalacja, na którą składały się pocięte kwadraty, połączone w nową strukturę. Opisywana praca pochodzi z tego okresu. W 1984 roku odbyła się wystawa indywidualna „Geometria w stanie napięcia” w Galerii „RR” w Warszawie. Ryszard Winiarski uczestniczył również w wystawach zbiorowych w Galerii „Zapiecek” i Muzeum Narodowym w Warszawie.

oznaczenie l. d.: "2/10"

Proweniencja: