53

Szach, z cyklu Czarno na białym

ID: 558

10 000 - 12 000 zł

30 kwietnia 2020 godz. 15:30

177,5 x 177,5 cm

tusz/płótno

Sygnatura

sygn., dat. i opisany p. d. (w kompozycji): "SZACH CYKL CZARNO NA BIAŁYM BARBARA WRONISZEWSKA KRAKÓW 2020"

Datowanie

2020

„Życie jak szachy? Czy szachy jak życie? Można postawić znak równości, co wyrażają pola bitwy stworzone literą, oddechem czasu ich tworzenia.

Figury i pola - czarne i białe - odwieczna walka Dobra ze Złem.

Nie można unicestwić żadnego z tych mocarstw, by nie zatarł się kontrast między nimi, by antycypacja raju odzyskanego była klarowna.

Szach jest wyobrażeniem tej drogi. Jest też nieodgadnioną tajemnicą mata, każdego świadomego istnienia.

Szach to nieskończona walka, to droga, która trwa”.

Barbara Wroniszewska

Proweniencja: