20

Mogielnica na wiosnę

ID: 373

50 000 - 70 000 zł

30 kwietnia 2020 godz. 15:30

92 x 118 cm

olej/płótno

Sygnatura

sygn. i dat. p. d.: "1999 / E. DWURNIK"; sygn., dat. i opisany na odwrocie: : "XXIII 51 [w kole] / 2529" [w prostokącie] oraz "5-7.08.99 / E. DWURNIK / „Mogielnica na wiosnę / (-jamnik na chodniku)”

Datowanie

1999

Lata 90. określane są mianem „błękitnego okresu” w twórczości malarza. Kolor ten dominuje w wedutach miejskich i charakterystycznych pejzażach morskich. W kolejnej dekadzie Dwurnik zwrócił się w kierunku abstrakcji, nie ograniczając jednak motywów malarskich. Tworzył także akty kobiece czy rozpoznawalne martwe natury.

na odwrocie nalepka aukcyjna

Proweniencja:

Olejny obraz z 1999 roku przykuwa wzrok fantazyjną, pastelową kolorystyką. Choć nasuwa skojarzenia z pejzażem miejskim nie ma tu budynków ani ludzi. Pomiędzy wydzielonymi skupiskami „lukrowanych” drzew, dostrzec można jedynie szkicowo namalowane zwierzęta. Obraz napawa optymizmem. Dzięki widocznym napisom: „Wielkanoc”, „mazurki”, „wiosna” przywołuje świąteczny klimat. Sygnowana, dużych rozmiarów kompozycja została szczegółowo opisana przez artystę. Efektowna pod względem malarskim i kolekcjonerskim warta jest szczególnej uwagi.