Pościg
7 500–9 000 zł
28 lutego 2015 godz. 16:00
7 500–9 000 zł
37,5 x 49 cm
olej/tektura
Sygnatura
sygn. i dat. p. d.: "Jerzy Kossak / 1928"
Datowanie
1928
„Pościg” to kolejne ujęcie tematyki batalistycznej w wykonaniu Jerzego Kossaka. Artysta jednoznacznie utożsamiany jest z motywami historycznymi, przedstawianiem wizerunków żołnierzy i koni. Obraz datowany jest na 1928 rok, kiedy powstały jedne z pierwszych „główek” końskich, „malowane z dużą dbałością” – jak pisze Kazimierz Olszański. Rok wcześniej powstała m. in. „Bitwa pod piramidami”, a 1929 rok Olszański określa jako początek najlepszego okresu w twórczości malarza.