Zawiejski

Leon Mieczysław Zawiejski

1856 Kraków - 1933 Wenecja (prawdopodobnie)

O Artyście

Prace Leona Mieczysława Zawiejskiego są rzadkością na rynku dzieł sztuki. Utalentowany rzeźbiarz, uczeń Szkoły Sztuk Pięknych w Krakowie i akademii wiedeńskiej, od 1902 roku mieszkał w Wenecji. Zawiejski tworzył portrety, kompozycje o tematyce religijnej, pomniki (przykładowo pomnik Aleksandra Fredry czy popiersie swojego przyjaciela Teofila Lenartowicza). 

Studiował w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie, a następnie na Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu u Edmunda von Hellmera. Nauki pobierał także u Augusto Rivalta. Tematem jego prac były głównie portrety i kompozycje religijne. Tworzył także pomniki (np. Aleksandra Fredry we Lwowie, popiersie swojego przyjaciela Teofila Lenartowicza we Florencji czy kardynała Albina Dunajewskiego na Wawelu). Jest autorem dekoracji Teatru Miejskiego w Krakowie.

W jego sztuce dostrzega się wpływ wiedeńskiego akademizmu i włoskiej naturalizmu. Mieszkał w Wenecji od 1902 roku. Zawiejski był dyrektorem słynnej fabryki szkła na włoskiej wyspie Murano. Artysta aktywnie uczestniczył w działalności wystawienniczej. Swoje prace prezentował na ekspozycjach w warszawskim Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych, krakowskim i lwowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych, a także m. in. we Lwowie, Nowym Jorku, Florencji.

Przeczytaj więcej Mniej

Zgłoś obiekt na aukcję

Obecnie w ofercie

Brak aktualnych ofert

Obiekty archiwalne

Dłoń

II Aukcja Sztuki Polskiego Domu Aukcyjnego - 28.02.2015, 28 lutego 2015 godz. 16:00