Arnold

Eve Arnold

1912 - 2012

O Artyście

Wybitna amerykańska fotoreporterka, członkini prestiżowej agencji Mangum Photos. Pochodziła z rodziny rosyjsko-żydowskiej. Arnold pracowała w zakładzie fotograficznym, a w roku 1948 studiowała w nowojorskiej New School for Social Research pod opieką Alexey ‘a Brodovitcha – dyrektor artystycznego magazynu Harper's Bazaar. 

Do jej prac zaliczają się zdjęcia znanych osobistości, m. in.  Marilyn Monroe, królowej Elżbiety II, amerykańskich Pierwszych Dam czy Malcolma X. Z drugiej strony Arnold uwieczniała na swoich zdjęciach problemy społeczne, ludzi biednych, prześladowanych. Odbyła wiele podróży, np. do Afganistanu, Południowej Afryki czy Chin (fotografie z tej wyprawy zaprezentowała na pierwszej indywidualnej wystawie w Brooklyn Museum w Nowym Jorku w 1980 r.).

Eve Arnold była honorowym członkiem londyńskiego Królewskiego Towarzystwa Fotograficznego. Została wyróżniona Orderem Imperium Brytyjskiego i tytułem „Master Photographer” przez New York’s International Center of Photography. Co więcej, artystka była doktorem honoris causa m. in. na Uniwersytecie St Andrews i Uniwersytecie Staffordshire. Była członkiem komitetu doradczego Narodowego Muzeum Fotografii, Filmu i Telewizji w Bradford w Wielkiej Brytanii. W 2010 roku przyznano jej nagrodę za całokształt twórczości na Sony World Photography Awards. Arnold była autorką dwunastu publikacji.

Przeczytaj więcej Mniej

Zgłoś obiekt na aukcję

Obecnie w ofercie

Brak aktualnych ofert

Obiekty archiwalne

Marilyn

II Aukcja Sztuki Polskiego Domu Aukcyjnego - 28.02.2015, 28 lutego 2015 godz. 16:00