Edmund Cieczkiewicz
O Artyście
Student krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych w latach 1887-1895 i 1897-1898, uczeń m. in. Władysława Łuszczkiewicza, Floriana Cynka, Leona Wyczółkowskiego i Jacka Malczewskiego. Pejzaż górski był charakterystyczny dla twórczości Cieczkiewicza. Malował nastrojowe widoki Beskidów, Podhala, Puszczy Białowieskiej czy Wołynia, ale także sceny rodzajowe i portrety. Zajmował się ilustratorstwem, projektował plakaty i pocztówki.
Przed wybuchem I wojny światowej, na zlecenie kolei galicyjskiej, stworzył malowidła hal dworcowych w Tarnowie i Nowym Sączu (artysta do roku 1914 pracował jako urzędnik kolejowy). Artysta współpracował przy organizowaniu Powszechnej Wystawy Krajowej w Poznaniu w roku 1929. Stworzył dla niej projekt plakatu oraz stoisk. W trakcie II wojny światowej znajdował się we Lwowie, gdzie portretował Żydów.
Prace Cieczkiewicza były prezentowane we Lwowie (1897 r.) i Sosnowcu (1935 r.) oraz często umieszczane na pocztówkach (firm Akropol, Krakus i Poloni). Rok po śmierci artysty w Nowym Sączu zorganizowano wystawę jego prac. Obrazy Cieczkiewicza znajdują się w Muzeum w Nowym Sączu, a także w zbiorach prywatnych.
Przeczytaj więcej Mniej