Martwa natura z bażantem

ID: 2287

54 x 73 cm

olej/płótno

Sygnatura

sygn. p. d.: "J. Cybis"

Literatura: „Jan Cybis 1897-1972”, Galerie C. Bednarczyk 26.06 - 10.07.1973 [katalog wystawy], Wien 1973, s. 78, il. cz.-b.; Elisabeth Sturm-Bednarczyk, „Jan Cybis 1897-1972”, Wien - Muenchen 2014, s. 71, il. barwna

Datowanie

1970

Praca z dojrzałego okresu twórczości czołowego polskiego kolorysty Jana Cybisa. Mocno nasycona barwami, malowana szerokimi pociągnięciami pędzla, impastowo. Wpisuje się w istotną w twórczości artysty tematykę martwej natury. Tadeusz Dobrowolski ciekawie zauważył: „w jego płótnach treść i forma pochłaniają się wzajemnie, tworząc jedno, to znaczy nowy przedmiot – obraz”. Dodawał: „w pejzażach […] martwych naturach, pojawiało się często sporo miejsc niedookreślonych i z realistycznego punktu widzenia niejasnych, istniejących tylko jako plama czy smuga farby, to jednak całość, malarsko interesująca, sprawiała wrażenie struktury logicznej, statycznej i trwałej.[…] Forma przestrzenna, bryła i kontur rozpływały się w gęstej, chropawej, wielobarwnej masie”.

Przed powstaniem prezentowanego obrazu, na przełomie 1969 i 1970 roku, Cybis wziął udział w wystawie „Polska sztuka współczesna” na Międzynarodowym Festiwalu w Edynburgu. Autor „Martwej natury z bażantem” eksponował swoje prace także na wystawach w Waszyngtonie, Nowym Jorku i Chicago. Malarz został wyróżniony dyplomem za pracę społeczną przyznanym przez miasto Opole w 1970 roku. Trzy lata później, już po śmierci Cybisa ustanowiono prestiżową, doroczną nagrodę jego imienia, przyznawaną z zakresu malarstwa.

na odwrocie: - autorski napis na płótnie flamastrem: "JAN CYBIS „BAŻANT” 1970 R. 54 X 73" (liczby ujęte w prostokącie), - nalepka z numerem "78"; - nalepka domu aukcyjnego Desa z opisem pracy: "JAN CYBIS / „FASAN” / 1970 54 X 73 ÖL / LEINEN / FRAU WOLFF / WIEN" i numerem "37"; - pieczęć z numerem "111 / PL"; - autorski napis na krośnie ołówkiem: "J. CYBIS „BAŻANT” 1970 r. 37" (cyfra w kwadracie) "195" (cyfra w owalu) "54 x 73"; - na ramie nalepki z cyframi: "40" i "50" oraz napis ołówkiem: "37"