Dziewczynka z motylem

ID: 1453

27,5 x 23,8 cm

olej na podrysowaniu ołówkiem/papier naklejony na tekturę

Sygnatura

sygn. l. d.: "Eug. Zak"

Salon d’Automne, Paris, 1906; „Eugeniusz Zak 1884–1926”, Muzeum Narodowe w Warszawie, 18 grudnia 2003 – 29 lutego 2004.

Brus-Malinowska B., "Eugeniusz Zak 1884–1926", Muzeum Narodowe w Warszawie, Warszawa 2004, s. 40 (il. barwna) oraz s. 80 (il. barwna).

Datowanie

1906

Wyjątkowej urody portret namalowany przez przedstawiciela École de Paris. Słynny artysta żydowskiego pochodzenia studiował w Paryżu i Monachium. Inspirując się różnorodnymi konwencjami artystycznymi wypracował rozpoznawalny styl, który charakteryzował się m. in. wydłużonymi sylwetkami postaci, syntetyczną formą czy miękką linią z wyraźnym konturem. Malował wizerunki bretońskich chłopów, żebraków, arlekinów, postaci kochanków i sceny wielofiguralne, ale to tematyka portretowa zajęła jedno z ważniejszych miejsc w jego dorobku.

napis na odwrocie zapewne autorski

Proweniencja:

- Partyka Gallery, Kraków

„Gazeta Antykwaryczna”, 2001, nr 1, il. s. 91.

Oferowany obraz znakomicie oddaje nastrój refleksji i egzystencjalnej zadumy nad życiem. Trzymany w dłoniach motyl symbolizuje nieuchronność przemijania. W obrazie zwraca uwagę piękne, wzorzyste tło z motywami roślinnymi oraz subtelne rysy młodej dziewczyny. Mocny kolor, dzięki zróżnicowanym przejściom w tonacji i dbałością o zaakcentowanie efektów świetlnych, nabrał szlachetnej wyrazistości. Praca powstała w okresie, kiedy artysta wielokrotnie odwiedzał Bretanię. Po raz pierwszy udał się tam w 1905 roku i przez kolejne sześć lat miejsce to inspirowało malarza. Barbara Brus-Malinowska zwraca uwagę, że „Dziewczynka z motylem” rozpoczęła cykl portretów dzieci i przedstawień macierzyństwa, obserwowany w twórczości artysty w latach 1906–1908. Kompozycja rok po namalowaniu prezentowana była na paryskim Salonie Jesiennym. Stał się on od 1904 roku miejscem corocznych ekspozycji obrazów Eugeniusza Zaka.