Widok przez Pont de la Concorde na Chambre des Députés w Paryżu, 1912

ID: 5624

140 000 zł

Proweniencja

45,5 x 54,5 cm

olej/tektura

Sygnatura

sygn. i dat. p. d.: "a. karpiński _ Paryż 1912."; sygn., dat. i opisany na odwrocie: "Chambre des députés w Paryżu / a. karpiński 1912"

Datowanie

1912

Obrazy artysty z okresu paryskiego zajmują szczególne miejsce w jego malarskim dorobku. Kilkuletni (z przerwami) pobyt we Fran­cji młodego Karpińskiego, studia w Académie Willi i Académie Cola­rossi oraz bezpośredni kontakt z najnowszymi artystycznymi nurtami przełomu wieków (nabizm, impresjonizm) sprawiły, że dzieła mala­rza emanują nie tylko wyjątkowym urokiem, ale i znakomitą techni­ką wykonania. Dobrym tego przykładem jest unikatowa kompozy­cja z 1912 roku. Subtelne, miękko kładzione plamy koloru, łagodnie zarysowane kontury, stonowana gama kolorystyczna tworzą szale­nie urokliwą całość. Dzięki efektowi zamglonej scenerii artysta spo­tęgował melancholijny nastrój dzieła. Widoki paryskich ulic, mostów stały się jednymi z ulubionych motywów w tamtym czasie. W latach 1910–1911 powstały m. in. „Ulica paryska”, „Paryskie podwórko” czy „Most w Paryżu”.