Gaj Świętopełka – Aleja Filozofów [w Kartuzach]

ID: 2856

18 000 zł

50 x 69 cm

olej/tektura

Sygnatura

sygn. p. d.: "Krcha"

Obraz wystawiany i ujęty w katalogu: “Kolonia Artystyczna w Krzemieńcu nad Ikwą “, Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym, Kazimierz Dolny 2010 r., s. 95

Obraz ujęty w katalogu: „I Wystawa Krakowskiego Związku Polskich Artystów Plastyków”, Warszawa 1928/1929 r., poz. 43, z tytułem „Aleja Filozofów”

Kompozycja figuralna Emila Krchy przedstawia scenę w Gaju Świętopełka. Nazwa ta dotyczy trasy spacerowej nad Jeziorem Klasztornym na terenie Kartuz. Jego częścią jest tzw. Aleja Filozofów. Według tradycji w miejscu tym zakonnicy oddawali się kontemplacji. Do czasu rozpoczęcia II wojny światowej, artysta stworzył wiele pejzaży z różnych miast Rzeczpospolitej. Helena Blum wymienia właśnie Kartuzy, obok m. in. Gdańska czy Poronina, jako miejsca jego malarskich inspiracji.

Praca utrzymana w typowej dla artysty stylistyce, zwraca uwagę kolorystyką i uproszczonym przedstawieniem sylwetek ludzkich. Helena Blum zauważa: „świat wyobrażeń artysty wyraża się w doborze świetnych barw, zestawionych jednak bez oglądania się na model. Stąd też pierwiastek irrealny staje się bardzo istotny w malarstwie Krchy; działa on jednak spokojnie, nie narzucając się, lecz pogłębiając znaczenie przedstawionego motywu”. Widać to w obrazie „Gaj Świętopełka”. Prezentowana, sielankowa scena odpoczynku, jest wartą uwagi pracą Emila Krchy.

na odwrocie nalepka Zrzeszenia Artystów Plastyków Zwornik z autorskim opisem i tytułem: "DZIEŁO Emil Krcha / RODZAJ ol. _ Gaj Świętopełka” / CENA 200 zł" oraz rozbudowany opis własnościowy