11

Portret Marii Borzęckiej

ID: 3106

45 000 - 60 000 zł

27 października 2016 godz. 19:30

51 x 39 cm

olej/tektura

Sygnatura

sygn. p. g.: "Olga Boznańska"

Mistrzyni portretu o wnikliwym zmyśle obserwacyjnym. Olga Boznańska malowała specyficzne studia postaci oparte nie tyle o precyzyjne odwzorowanie szczegółów stroju czy tła, ale o wydobycie charakteru, indywidualności portretowanej osoby. Co więcej, jak pisała Anna Król, „odrealniała wizerunki portretowanych, aby osiągnąć pełnię duchowego wyrazu”. Dzięki temu portrety Boznańskiej przełamywały surowy realizm. Wydobywały to, co niewidoczne na pierwszy rzut oka: cechy charakteru, uczucia, budujące osobowość człowieka. Do grona sportretowanych przez malarkę zaliczali się przykładowo arystokraci, osobowości kultury i nauki (hrabia Zygmunt Pusłowski, Henryk Sienkiewicz, Wincenty Lutosławski, Maria Konopnicka i inni).

Portret Marii Borzęckiej namalowany został z wykorzystaniem charakterystycznej dla Boznańskiej tonacji kolorystycznej: zieleni, brązów, czerni, różu. Barwa podłoża – tektury istotnie dopełnia wizerunek pani w kapeluszu. Szerokie pociągnięcia pędzla, plamy kolorów zacierają kontury postaci, szczególnie w partii tułowia. Przez to obraz sprawia wrażenie odrealnionego. Istotne, jak pisała Zofia Ostrowska-Kębłowska, że Boznańska „przełamuje zdecydowanie konwencję portretu, który ukazywał kobietę jako istotę piękną, lecz pozbawioną własne indywidualności” oraz „odrzuca idealizację kobiecych modeli”.

Przedstawiona dama o łagodnym uśmiechu pojawia się również na obrazie artystki z 1920 roku, który w katalogach muzealnych widnieje pod tytułem „Portret pani z synkiem, Portret kobiety z małym chłopcem” („Olga Boznańska 1865-1940”, Muzeum Narodowe w Krakowie i Muzeum Narodowe w Warszawie, Kraków 2014, s. 158 poz. II.24, il. barwna oraz „Studia muzealne III”, Muzeum Narodowe w Poznaniu, Poznań 1957, s. 87, rys. 28, il. cz.-b.)

Kozi Wierch

Cena wylicytowana: 27 000 zł
7

Portret chłopca

Cena wylicytowana: 14 000 zł
8

W sieni

Cena wylicytowana: 36 000 zł
18

Na alarm

Cena wylicytowana: 12 000 zł
20

Wyjazd na polowanie

Cena wylicytowana: 2 200 zł
23

Róże

Cena wylicytowana: 11 500 zł
24

Kwiaty

Cena wylicytowana: 9 500 zł
25

W drogę

Cena wylicytowana: 9 000 zł
31

Marzenka

Cena wylicytowana: 1 600 zł
32

Reporter

Cena wylicytowana: 1 600 zł
35

Pole VI

Cena wylicytowana: 55 000 zł
41

Ikona

Cena wylicytowana: 12 000 zł
43

Cena wylicytowana: 6 000 zł
44

Struktura

Cena wylicytowana: 2 500 zł
50

Kuwejt

Cena wylicytowana: 16 000 zł
54

Bez tytułu

Cena wylicytowana: 900 zł
56

Portret

Cena wylicytowana: 3 500 zł
61

Coś

Cena wylicytowana: 1 000 zł