Pochwalski Kasper (1899-1971) "Gruszki"

  • Cena wywoławcza: 7 000 zł
  • Estymacja:

olej, płótno; 39,6 x 57,5 cm w świetle ramy;

sygn. l. d.: Kasper Pochwalski

Proweniencja:

Martwe natury w malarstwie artysty są rzadkością. Ciekawy pod względem kolorystycznym obraz „Gruszki” jest przykładem charakterystycznego stylu malarza. Artysta, jeden z założycieli Zrzeszenia Artystów Plastyków „Zwornik”, pomimo studiów we Francji, nie uległ wpływom tamtejszej awangardy. Zamiłowanie do koloru i swobodnej ekspresji było jednymi z filarów jego artystycznej działalności.

Biografia: Pochwalski Kasper (1899-1971)

Kasper Pochwalski urodził się w 1899 roku w Krakowie, zmarł w roku 1971.

StudiowaKasper Pochwalskił u Józefa Mehoffera na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, a po otrzymaniu stypendium od rządu francuskiego u M. Denisa w Académie Ranson w Paryżu. Kształcił się także w zakresie historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Był malarzem i konserwatorem. Tworzył głównie martwe natury, portrety, sceny rodzajowe, a także pejzaże i widoki architektoniczne. Artysta zajmował się również malarstwem ściennym, ozdabiając budynki kościołów, przede wszystkim diecezji krakowskiej (np. w Ratoszynie, Myszkowie czy Ciężkowicach). Charakterystyczne dla artysty były m. in. symboliczne kompozycje, często inspirowane literaturą (np. „Miłość na dachu” czy „Przeprowadzka artystów”). Był malarzem podążającym za własną, subiektywną wizją artystyczną, odporną na działanie choćby awangardowej sztuki paryskiej. Kasper Pochwalski był jednym z inicjatorów powstania Zrzeszenia Artystów Plastyków "Zwornik". Obrazy Pochwalskiego pokazywano w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych we Lwowie, Poznaniu czy Krakowie, jak również w warszawskiej Zachęcie i IPS-ie. Indywidualne wystawy artysty miały miejsce w 1925 roku w TPSP w Krakowie, a dwa lata później w Grudziądzu i Bydgoszczy. Uczestniczył w wystawach grup artystycznych, m. in. "Jednoróg" i "Zwornik".