60 x 80 cm
olej/płótno
Sygnatura
sygn. i dat. p. d.: "S. Jaxa / 1920"
Datowanie
1920
Proweniencja
na odwrocie olejna kompozycja pejzażowa ze stadem koni;
na krośnie:
- nalepka: "ZWIĄZEK POWSZ. ARTYSTÓW ... / W KRAKOWIE / Autor Jaxa Małachowski Soter / Tytuł ul. św. Jana. / Rodzaj Olej Rozmiar / ..." (uszkodzona, częściowo czytelna, wypełniona odręcznie)
- cyfra: "59"
"Nigdy nie zapomnę wrażenia jakie na mnie zrobiło to pierwsze polskie miasto, które poznałem. Przyjechałem wieczorem, zatrzymawszy się w hotelu Drezdeńskim. Noc była ciepła, księżycowa, okno otwarte, cisza na Rynku, tylko od czasu do czasu odgłos kroków spóźnionego przechodnia, gdy wtem nagle posłyszałem hejnał!...To była przełomowa chwila w moim życiu."
Weduty miejskie zdają się być mniej oczywiste w twórczości artysty, uważanego powszechnie za znakomitego malarza marynistę. Oferowany obraz dowodzi jak znakomicie radził sobie również z przedstawieniem architektury miejskiej. Pejzaże Krakowa, z którym silnie się utożsamiał, zajmują ważne miejsce wśród motywów malarskich Jaxy-Małachowskiego. Nokturn z widokiem na ulicę św. Jana w Krakowie ukazuje fragment Sukiennic i widoczną w mroku Wieżę Ratuszową. Pomimo zarysów postaci, kompozycja emanuje melancholijnym wyciszeniem, gwarne okolice Rynku wydają się zastygać w chłodzie zimowego wieczoru. Dekoracyjne efekty światłocieniowe, kolorowe plamy miejskich afiszy, dodają pracy artystycznego wyrazu. Na odwrocie obrazu sceneria zgoła się zmienia. Stado koni na wiejskim rozdrożu dynamizuje kompozycję. Te dwa odmienne motywy ciekawie ukazują wszechstronność artysty.
Co ciekawe, identyczne ujęcie krakowskiej ulicy można znaleźć w zbiorach fotografii Archiwum Ilustracji Ilustrowanego Kuriera Codziennego (baza Narodowego Archiwum Cyfrowego). Fotografia datowana jest na 1928/1929 rok.
Łomnicka K., "Jaxa. Soter August Jaxa-Małachowski", Grzegorz Kudelski, Kraków 2014.