Siostry

ID: 588

56 x 76,7 cm

akwarela, gwasz/tektura

Sygnatura

sygn. p. g.: "Józef Mehoffer"

„Józef Mehoffer”, Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych, Warszawa, czerwiec–lipiec–sierpień 1935.; XIV Wystawa Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuka”, Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych, Kraków, marzec–kwiecień 1910.

„Józef Mehoffer”, Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych, Warszawa, czerwiec–lipiec–sierpień 1935, s. 28, poz. 148.; „Katalog XIV Wystawy Towarzystwa Artystów Polskich Sztuka”, Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych, Kraków, marzec–kwiecień 1910, poz. 62.

Datowanie

1909

Niemal niespotykany w dorobku Mehoffera potrójny portret charakteryzuje się typową kolorystyczną harmonią. Sportretowane przez artystę panny to Barbara, Aniela i Maria Krokiewiczówny.

– nalepka wystawowa: Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie / 1910 14. WYST. SZTUKI. / Nr. 365 / Autor Mehoffer Józef / Adres Kraków / Dzieło Siostry / Rodzaj akwarela cena;
– nalepka (częściowo czytelna): …tor / Tytu…iostry 1909 wyk / Cena Wł. /48;

W obrazie zwraca uwagę jednolite, surowe tło, koncentrujące uwagę odbiorcy na modelkach. Czysty portret pozbawiony symbolicznych odniesień i bogatych zdobień, zachowuje dzięki temu estetyczną proporcję i umiarkowanie. Dodatkowym atutem pracy jest jego historii wystawiennicza. Mehoffer w 1909 roku prezentował swoje prace na wystawach w Monachium, Dreźnie i Poznaniu. Jesienią tego roku udał się do Fryburga z kartonami witraży świętych Michała i Jerzego. W kolejnym roku malarz wyjechał do Rawenny i Wenecji.