33,6 x 26 cm w świetle ramy
olej/deska
Sygnatura
sygn. i dat. l. d.: "Wlastimil / Hofman / 1952"
Datowanie
1952
Artysta znany z malarstwa o głęboko metaforycznym wymiarze, w tym obrazie rezygnuje z wątków mitologicznych czy fantastycznych. Jego jedyną bohaterką jest młoda kobieta na tle pejzażu. Malowniczy kompozycja z typową dla artysty nutą melancholii powstała na początku lat 50. W roku jej namalowania, z okazji 50-lecia pracy artystycznej, Wlastimil Hofman został odznaczony Sztandarem Pracy II klasy, trzy lata później medalem X-lecia PRL. W 1947 roku artysta zamieszkał w Szklarskiej Porębie, gdzie kontynuował swoją działalność twórczą. Duża monograficzna wystawa prac artysty odbyła się w warszawskiej Zachęcie w 1962 roku.
Proweniencja: