Pejzaż zimowy z Kanady

ID: 1717

38 x 56 cm w św. p-p.

akwarela/papier

Sygnatura

sygn. i dat. l. d.: "Rafał Malczewski 3.I.54"

Datowanie

1954

Subtelna akwarela to jeden ze znaków rozpoznawczych twórczości Rafała Malczewskiego. Bliska artyście była tematyka pejzażowa, w której przestrzeń i natura zajmują czołowe miejsce. Postacie ludzkie były elementem dodanym, często ledwie widocznym. W obrazach artysty, tak jak w omawianej pracy, istotna jest ograniczoność zastosowanych motywów. Piękny pejzaż z widokiem na jezioro i samotną chatkę przywołuje nastrój spokoju. Chłodne barwy zastosowane w pracy, dodatkowo nasuwają skojarzenia z zimową scenerią.

„Pejzaż” zalicza się do prac powstałych w Kanadzie, dokąd Malczewski wyjechał w 1942 roku. Już wówczas wystawił swoje obrazy w Museum of Art w Montrealu. Malczewski zyskał dużą popularność, jego prace zdobyły uznanie i były prezentowane na licznych indywidualnych ekspozycjach, np. w Ottawie, Toronto czy Vancouver. W ciągu czterech lat, od 1952 do 1956 roku, a więc również w okresie namalowania „Pejzażu zimowego z Kanady”, miały miejsce wystawy indywidualne Rafała Malczewskiego w Montrealu. Artysta stał się jednym z najpopularniejszych twórców w tym kraju.

na odwrocie napisy czarnym flamastrem i ołówkiem