Pejzaż zimowy

ID: 1053

37,7 x 55 cm w św. p-p.

akwarela/papier

Sygnatura

sygn. i dat. l. d.: "Rafał Malczewski / ottawa 15.II.46."

Datowanie

1946

Subtelna akwarela to jeden ze znaków rozpoznawczych twórczości Rafała Malczewskiego. Bliska artyście była tematyka pejzażowa, w której przestrzeń i natura zajmowały czołowe miejsce. Postacie ludzkie były elementem dodanym, często ledwie widocznym. W obrazach malarza, tak jak w omawianej pracy, zwraca uwagę oszczędność zastosowanych motywów. „Czysty” pejzaż przywołuje skojarzenia z dziełami japońskich artystów.

autorska dedykacja u dołu (częściowo czytelna): Kochanej Pani Nowakowskiej – obywatelce Wandzie – … wdzięcznie … montrealskie obywatele Zofia i Rafał Malczewscy

„Pejzaż zimowy” zalicza się do prac powstałych w Kanadzie, dokąd Malczewski wyjechał w 1942 roku. Już wówczas wystawił swoje obrazy w Museum of Art w Montrealu. Malczewski zyskał dużą popularność, jego prace zdobyły uznanie i były prezentowane na licznych indywidualnych ekspozycjach, np. w Ottawie, Toronto czy Vancouver. Stał się jednym z najpopularniejszych polskich twórców w tym kraju.