36 x 54 cm w św. p-p.
akwarela/papier
Sygnatura
sygn. l. d.: "Rafał Malczewski"
Datowanie
ok. 1954
na odwrocie napisy ołówkiem i kredką
Stonowana, niemal ascetyczna praca Rafała Malczewskiego, jest dowodem na częsty minimalizm motywów stosowanych przez artystę. Na prezentowanej akwareli jedynym mocnym akcentem są konary drzew, wyłaniające się z ram obrazu. Technika wykonania dodaje im delikatności. Hanna Kubaszewska charakteryzując pejzaże artysty pisze: „pogodny, poetycki nastrój, świadomie prymitywizowany, w oparciu jednak o wnikliwą obserwację realiów […]”. Bezludna przestrzeń ujęta w obrazie z jednej strony wprowadza nostalgię, z drugiej – niedopowiedzenie. Tym samym prostocie motywu towarzyszy wielość artystycznych interpretacji.