Pejzaż z jeziorem

ID: 1721

36 x 54 cm w św. p-p.

akwarela/papier

Sygnatura

sygn. l. d.: "Rafał Malczewski"

Datowanie

ok. 1954

Stonowana, niemal ascetyczna praca Rafała Malczewskiego, jest dowodem na częsty minimalizm motywów stosowanych przez artystę. Na prezentowanej akwareli jedynym mocnym akcentem są konary drzew, wyłaniające się z ram obrazu. Technika wykonania dodaje im delikatności. Hanna Kubaszewska charakteryzując pejzaże artysty pisze: „pogodny, poetycki nastrój, świadomie prymitywizowany, w oparciu jednak o wnikliwą obserwację realiów […]”. Bezludna przestrzeń ujęta w obrazie z jednej strony wprowadza nostalgię, z drugiej – niedopowiedzenie. Tym samym prostocie motywu towarzyszy wielość artystycznych interpretacji.

na odwrocie napisy ołówkiem i kredką