ID: 2225

36,2 x 45,7 cm

akwarela na podrysowaniu ołówkiem/papier

Sygnatura

sygn. i dat. p. d.: "Tymon 45."

Datowanie

1945

„W notatkach pejzażowych artysta jawił się jako wytrawny akwarelista operujący rozlewną plamą barwną, wykorzystujący jej przypadkowe rozpływy i fragmenty niezamalowanego papieru. Z małego wycinka nasyconego światłem krajobrazu emanuje w jego rysunkach panteistyczna radość życia i fascynacja pięknem natury”. Słowa Ireny Kossowskiej oddają charakter prezentowanej pracy. Nasycona zieleń, delikatny błękit, stonowane brązy – tworzą przyjemny dla oka, dekoracyjny widok. Obraz powstał w połowie lat 40., kiedy Niesiołowski zamieszkał w Toruniu. Od 1946 roku przez kolejnych czternaście lat kierował Katedrą Malarstwa Sztalugowego Sekcji Sztuki na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Praca była prezentem dla przyjaciela artysty – malarza Zygmunta Tomkiewicza, zasłużonego pedagoga i artysty, szczególnie rozmiłowanego w pejzażu. Co więcej, w latach 1945-49 pracował on jako adiunkt w pracowni Niesiołowskiego na Wydziale Sztuk Pięknych tamtejszej uczelni.

autorska dedykacja p. d.: "Kochanemu Zygmuntowi Tomkiewiczowi w dniu imienin 1. V. 1946 r."