77,1 x 63,2 cm
olej/płótno
Sygnatura
sygn. i dat. p. g.: Józef Krzyżański / 1954 r
Datowanie
1954
na odwrocie nalepka firmy ramiarskiej
Określenie „malarz - kolorysta” w przypadku Józefa Krzyżańskiego zawiera znakomitą definicję jego artystycznej wrażliwości. Był twórcą obrazów soczystych od barw, intensywnie oddziałujących na odbiorcę. Prezentowana praca pochodzi z dojrzałego okresu twórczości. Widać w niej utrzymujące się zainteresowanie warstwą kolorystyczną dzieła sztuki. Artysta był uczniem Józefa Pankiewicza w Paryżu. Swoje obrazy poza ojczyzną prezentował m. in. w Stanach Zjednoczonych i Francji.