Sosna

ID: 2687

89,2 x 116 cm

olej/płótno

Sygnatura

sygn. śr. d.: "zawado"

Obraz ujęty w katalogu: „Zawado - Jan Wacław Zawadowski. Malarstwo”, wstęp I. Trybowski, H. Bartnicka-Górska, TPSP, Kraków, 1975 r.

Datowanie

1970

Prezentowana, późna praca Jana Zawadowskiego, jest przykładem tematyki pejzażowej w ujęciu artysty. Zastosowane chłodne barwy i szerokie pociągnięcia pędzla, nadają temu obrazowi dużo uroku. Tematyka pejzażowa, jak podaje Irena Kossowska była „pretekstem do kreowania kompozycji bliskich abstrakcji aluzyjnej; ich istotą były wzajemne relacje plam barwnych rozłożonych na płaszczyźnie płótna”. Opisywana praca doskonale wpisuje się w tą charakterystykę. Malarz nie odwzorowuje dokładnie krajobrazu – bardziej jest on bodźcem do artystycznych poszukiwań, kolorystyczną wariacją na temat pejzażu. Podpis „Zawado”, który widnieje na płótnie, stosował artysta od 1918 roku. W latach 70-tych, kiedy powstała praca „Sosna”, artysta uczestniczył m. in. w wystawach we Wrocławiu, Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie czy Nowym Jorku.

na odwrocie płótna napis - cyfra: "1".; w prawym górnym rogu nalepka wystawy w krakowskim TPSP w roku 1975; na prawej listwie krosna nalepka zakładu stolarskiego Benedykta Bączyka w Łodz (maszynopis); na listwie środkowej nalepka Galerii Grafiki i Plakatu.