Słoneczniki
8 000 - 10 000 zł
25 czerwca 2020 godz. 19:30
8 000 - 10 000 zł
45,5 x 60,5 cm w świetle ramy
olej/tektura
Sygnatura
sygn. i dat. p. d.: "Stefan Filipkiewicz / 1916."
Datowanie
1916
W prezentowanym obrazie znakomicie widać wpływ szkoły pejzażowej Jana Stanisławskiego. Bogactwo zastosowanej palety kolorystycznej, wrażliwość na piękno przyrody, śmiałe pociągnięcia pędzla nadają pracy silnego, artystycznego wyrazu.
Proweniencja:
- zakup Desa Kraków (lata 70.)
- kolekcja prywatna, Kraków
Z pozbawionego sztafażu obrazu na plan pierwszy wysuwa się łodyga słonecznika i dla kontrastu - bezlistne, suche gałęzie. Jesienny pejzaż z gorejącym od zachodzącego słońca niebem to przyjemna dla oka, wyrazista kompozycja. Powstała podczas I wojny światowej. Filipkiewicz w trakcie jej trwania walczył w szeregach Legionów.