Pejzaż z Bystrej
30 000 - 50 000 zł
25 czerwca 2020 godz. 19:30
30 000 - 50 000 zł
33 x 91,7 cm w świetle ramy
pastel/tektura
Sygnatura
sygn. i dat. l. d.: "J Fałat / Bystra / 1912"
Datowanie
1912
Motywy pejzażowe z Bystrej należą do popularnych tematów szczególnie w dojrzałej twórczości malarza. Miejscowość na Śląsku Cieszyńskim od 1910 roku stała się domem dla artysty – obecnie w jego willi funkcjonuje muzeum (jako oddział Muzeum Okręgowego w Bielsku-Białej).
Proweniencja:
Mistrz akwareli w prezentowanym obrazie daje się poznać jako artysta z lekkością i finezją operujący techniką pastelu. Swobodne pociągnięcia kreski, rozmyte plamy koloru w partii lasu czy nieba potęgują subtelność przekazu. Artysta pięknie rozjaśnił późnojesienny pejzaż smugami błękitnego nieba. Podłoże wykorzystał także pod względem kolorystycznym, tworząc oszczędną, ale niezwykle nastrojową kompozycję.