4

Jesień

ID: 403

16 000 - 18 000 zł

25 czerwca 2020 godz. 19:30

Proweniencja

53 x 78,2 cm

olej/tektura malarska

Sygnatura

sygn. i dat. p. d.: "Kochanemu Julowi Dunikowskiemu / szczery przyjaciel JózSwirysz-Ryszkiewicz 1916"

Datowanie

1916

Obraz „Jesień” powstał w trakcie I wojny światowej. Artysta od 1914 roku służył w Legionach Polskich Józefa Piłsudskiego jako ułan w 2. Szwadronie kawalerii II Brygady. To ten okres w jego twórczości Słownik Artystów Polskich określa jako istotny. Z wojskiem był niezwykle mocno związany (np. był adiutantem ministra spraw wojskowych generała Kazimierza Sosnkowskiego).

W roku powstania obrazu Świrysz-Ryszkiewicz został awansowany na chorążego. Uczestniczył również w wystawie malarstwa legionowego. Sceny rodzajowe z końmi czy widokami dworów, takie jak w opisywanej pracy, były popularne wśród artysty. W Słowniku Artystów Polskich czytamy: „Ryszkiewicz często umieszczał akcje pośród śniegów i mgieł, wybierał porę brzasku albo noc z poświatą księżyca; rysował postaci i konie jako ciemne, czasem rozmyte sylwety na tle krajobrazu. Praca „Jesień” nawiązuje do tej stylistyki.

6

Pejzaż z Bystrej

Cena wylicytowana: 34 000 zł
9

Palenie sztandarów

Cena wylicytowana: 17 000 zł
10

Odwrót spod Moskwy

Cena wylicytowana: 28 000 zł
11

Potyczka przy studni

Cena wylicytowana: 34 000 zł
14

Kwiaty

Cena wylicytowana: 3 400 zł
15

Widok na Wawel

Cena wylicytowana: 2 400 zł
17

Zima w Zakopanem

Cena wylicytowana: 2 000 zł
20

W ogrodzie

Cena wylicytowana: 82 000 zł
26

Fragment jako całość radykalna XXIX, 1982-84

Cena wylicytowana: 46 000 zł
28

Komplikacja 3

Cena wylicytowana: 13 500 zł
29

Inferno

Cena wylicytowana: 22 000 zł
31

Układ geometryczny

Cena wylicytowana: 45 000 zł
35

Pływak

Cena wylicytowana: 7 000 zł
39

Cena wylicytowana: 7 500 zł
40

Nokturn

Cena wylicytowana: 8 500 zł
44

Miłość

Cena wylicytowana: 7 500 zł
45

Płacząca

Cena wylicytowana: 7 500 zł
53

Portret syntetyczny

Cena wylicytowana: 6 900 zł
54

Casanova

Cena wylicytowana: 13 000 zł