Portret Henryki Marii Kurnatowskiej, 1913

ID: 5260

Proweniencja

kolekcja prywatna

80 x 65 cm

olej/tektura

Sygnatura

sygn. na odwrociu: „Olga Boznańska” oraz sygn., dat. i autorska dedykacja: „Kochanej Pani Rysience Kurnatowskiej / Olga Boznańska 1913”

- „Olga Boznańska”, Muzeum Narodowe w Krakowie, 25.10.2014 – 1.02.2015
- „Olga Boznańska (1860 - 1940)”, Muzeum Narodowe w Warszawie, 26.02.2015 – 2.05.2015

- Bobrowska E., Kozakowska-Zaucha U., "Olga Boznańska (1865-1940)", Muzeum Narodowe w Krakowie/Muzeum Narodowe w Warszawie, Kraków 2014, s. 238 (il. barwna); - Kopszak P., "Olga Boznańska", Edipresse, Warszawa 2006.

Datowanie

1913

Henryka Maria Kurnatowska była córką Wacława Kurnatowskiego h. Łodzia, właściciela m. in. majątku brudzewskiego oraz Marii Zofii Kurnatowskiej. Studiowała chemię na Sorbonie w Paryżu razem ze swoją siostrą Krystyną. Henryka zakończyła studia doktoratem z chemii u Marii Curie-Skłodowskiej.

Uczennicami Olgi Boznańskiej w prywatnej Akademii Vitti w Paryżu były siostry Henryki - Cecylia i Krystyna. Nie wiadomo czy sportretowana uczyła się malarstwa u Olgi Boznańskiej, natomiast pozostawała z nią w przyjaźni. Henryka Maria Kurnatowska wyszła za mąż za Romualda Gutta. Zamieszkali w Warszawie w zaprojektowanej przez niego willi przy ulicy Hoene-Wrońskiego 5 (budynek zachował się do dnia dzisiejszego). Henryka zmarła 18 maja 1975 roku w Warszawie.