67 x 47,5 cm w świetle ramy
olej/tektura
Sygnatura
sygn. l. d.: "aneri."
Obraz wystawiany i ujęty w katalogu: Adam Konopacki, Renata Weiss „Aneri Irena Weissowa, Wojciech Weiss. Katalog wystawy podróżnej”, Agencja Kultury Konkret, Łaziska Dolne, str. 22, poz. 13, z tytułem „Portret dziewczyny”
Datowanie
ok. 1970
Tematyka portretowa była bliska twórczości Ireny Weissowej. Artystka malowała wizerunki znanych postaci (w tym swojego męża – Wojciecha, Zofii Nałkowskiej i jej ojca), a w „latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych […] wybitne osobistości świata nauki i medycyny. Dla Planetarium w Chorzowie stworzyła cykl wizerunków sławnych astronomów. Pozowali jej także rektorzy Akademii Medycznej i Politechniki Krakowskiej” – przypomina Renata Weiss. Interesujący „Portret dziewczyny” pokazuje talent Aneri w tej tematyce.