Martwa natura ze śliwkami

ID: 2596

75,5 x 90 cm

olej/płótno

Sygnatura

sygn. p. d.: "Xancenbach"

„Dobre malarstwo zawsze posługiwało się kolorem i nie widzę żadnego powodu, aby miało zeń zrezygnować. Nie wyobrażam sobie siebie bez tego środka artystycznej konstrukcji dzieła” – mówił Jan Szancenbach. I rzeczywiście, malarstwo artysty jednoznacznie kojarzy się z intensywnością barw, które są jednym z jego znaków rozpoznawczych. Obraz „Martwa natura ze śliwkami” pod tym względem zalicza się do typowych w jego twórczości. Czerwienie, żółcie, zielenie tworzą kompozycję niezwykle żywiołową, pomimo mało dynamicznego motywu. Jerzy Skobot zwracał uwagę: „martwe natury, pejzaże i kwiaty emanują kolorem ostrym, ale czystym, wysmakowaną kompozycją, ciepłym światłem. Jest w nich jakaś niedefiniowalna, irracjonalna radość”. Szancenbach inspirował się naturą, „w niej widzi źródło możliwości kolorystycznych”, pisała Maria Rzepińska.

na odwrocie nalepki: galeryjna z danymi autora oraz oznaczeniem: 9254