15

Waza z jaszczurami

ID: 3485

4 000 - 6 000 zł

5 kwietnia 2018 godz. 19:30

wys. ok. 37 cm

terakota patynowana na brąz

Sygnatura

sygn. i dat. u góry przy wylewie: "K. Laszczka oraz K. Laszczka / Kraków / 1923"

- Jadwiga Puciata-Pawłowska „Konstanty Laszczka. Życie i twórczość”, Muzeum Okręgowe, Siedlce, 1980. - Zofia Weiss, Katarzyna Łomnicka „Konstanty Laszczka”, Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki, Kraków, 2017.

Datowanie

1923

Wybitny polski rzeźbiarz był również utalentowanym wytwórcą wyrobów ceramicznych. Wysokiej jakości, pięknie zdobione wazy, figurki zwierząt czy mitologicznych stworów należą do kanonu polskiej sztuki użytkowej okresu międzywojennego. Wykonana w 1925 roku waza z jaszczurami to kolekcjonerski unikat. Misterne, animalistyczne zdobienia zarówno na powierzchni wazy, jak i pokrywie oraz dobry stan zachowania pracy dodają jej wyjątkowości. Jak czytamy w literaturze artysta wypalał zaledwie kilka egzemplarzy waz. Dzięki temu były dopracowane pod względem artystycznym i wykonane z wielką starannością. Podobnie jak inne wyroby ceramiczne, które do dzisiaj zachwycają bogactwem kształtów i mistrzowską precyzją.

Konstanty Laszczka współpracował z zakładem Józefa Niedźwieckiego na Dębnikach w Krakowie (znak fabryczny został zachowany pomimo wykupienia fabryki przez Franciszkę Kirchmayerową w 1900 roku), a następnie wytwórnią „Hydraulika” w Skawinie, aż do otwarcia przez artystę własnej pracowni w Akademii Sztuk Pięknych. Rzeźbiarz zwracał uwagę na potrzebę wysokiego poziomu artystycznego rzemiosła. Jego wkładem w popularyzację i usystematyzowanie kształcenia tej gałęzi sztuki były dwie publikacje: „Ceramika artystyczna. Krótkie wiadomości techniczne. Do użytku szkół przemysłowych i artystów” (1928 rok) oraz „Keramos” (1948 rok). Warto pamiętać, że Konstanty Laszczka należał również do stowarzyszenia „Polska Sztuka Stosowana”.

4

Pościg

Cena wylicytowana: 6 200 zł
9

Kaczki

Cena wylicytowana: 28 000 zł
13

Akt kobiecy

Cena wylicytowana: 2 600 zł
14

Martwa natura z bąkiem

Cena wylicytowana: 5 600 zł
16

Święty Michał

Cena wylicytowana: 4 000 zł
17

Pancerz (Cuirasse II)

Cena wylicytowana: 4 000 zł
22

Portret męski

Cena wylicytowana: 51 000 zł
23

Projekt VI

Cena wylicytowana: 124 000 zł
24

Wnętrze

Cena wylicytowana: 3 500 zł
25

Hierarchowie

Cena wylicytowana: 9 500 zł
26

W linie

Cena wylicytowana: 21 000 zł
27

Żywioł I

Cena wylicytowana: 30 000 zł
28

Przemiana

Cena wylicytowana: 20 000 zł
29

W labiryncie

Cena wylicytowana: 2 500 zł
30

W strefie żółtej

Cena wylicytowana: 26 000 zł
31

Cena wylicytowana: 6 000 zł
32

Twarz

Cena wylicytowana: 13 000 zł
33

Obraz chemiczny

Cena wylicytowana: 41 000 zł
34

Asymetria 51

Cena wylicytowana: 21 000 zł
35

In Silence I

Cena wylicytowana: 16 000 zł
48

Rolling Stone

Cena wylicytowana: 1 000 zł
51

On the road

Cena wylicytowana: 9 000 zł
58

Les Cometes

Cena wylicytowana: 2 500 zł
59

Akty kobiece

Cena wylicytowana: 4 500 zł
66

Wielka Mistyfikacja

Cena wylicytowana: 1 500 zł
67

Orfeusz i Eurydyka

Cena wylicytowana: 1 000 zł