Władysław Łokietek, 1890
30 000 - 40 000 zł
28 listopada 2024 godz. 18:30
30 000 - 40 000 zł
20 x 14 cm w św. p-p.
Sygnatura
sygn. monogramem wiązanym, dat. i opisany p. d.: "[nieczytelnie] / 1890 / JM"
Datowanie
1890
Proweniencja
dwie suche pieczęcie herbowe p. g.;
na odwrocie szkice korony, miecza i inne
Do pracy dołączony odrębny, ujęty wcześniej w oprawie, opis kompozycji nieznanego autorstwa (ołówkiem)
Rysunek króla Władysława Łokietka w pełnym ujęciu postaci, z uniesionym mieczem, trzymającego w dłoni chorągiew, wyróżnia się dopracowaniem w oddaniu postaci i realistyczną konwencją. Praca powstała w okresie, kiedy Matejko rozpoczął tworzenie cyklu rysunków do "Pocztu królów i książąt polskich". Wizerunki czterdziestu czterech monarchów (w tym cztery księżne i królowe), zostały ukończone przez artystę w 1892 roku. Łokietek ujęty we wspominanym albumie różni się od prezentowanego chociażby przedstawieniem jedynie części sylwetki króla i niezwykłą precyzją w oddaniu szczegółu. Być może opisywany obraz był rodzajem szkicu, próbą motywu czy artystycznych poszukiwań mistrza. Na dziele znajdują się także dwie suche pieczęcie herbów rodowych, które wskazują na proweniencję rodziny szlacheckiej. Takie oznaczenie na obiekcie zdarza się wyjątkowo rzadko i dodatkowo podnosi rangę historyczną dzieła.