W parku
11 000 - 15 000 zł
18 listopada 2018 godz. 19:30
11 000 - 15 000 zł
37 x 27,2 cm w świetle ramy
olej/płótno naklejone na tekturę
Sygnatura
sygn. i dat. l. d.: "a. karpiński 1890 r."
Datowanie
1890
Proweniencja
Prezentowany obraz powstał gdy malarz miał zaledwie 15 lat. Dopiero rok później artysta rozpoczął naukę w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie pod opieką Floriana Cynka, Władysława Łuszczkiewicza i Leona Wyczółkowskiego. W trakcie studiów jego talent był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany. W tym czasie, w celach zarobkowych wykonywał kopie obrazów i projektował pocztówki. Tematem opisywanego dzieła jest scena rodzajowa rozgrywająca się w parku. Ta tematyka dość rzadko pojawiała się w twórczości Karpińskiego. Artysta zdobył uznanie jako malarz portretów i urokliwych martwych natur (szczególnie kwiatów). W początkach swojej działalności artystycznej Karpiński malował również pejzaże. Obraz „W parku” stanowi zapowiedź późniejszej kariery artystycznej młodego twórcy
Prezentowany obraz powstał gdy malarz miał zaledwie 15 lat. Dopiero rok później artysta rozpoczął naukę w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie pod opieką Floriana Cynka, Władysława Łuszczkiewicza i Leona Wyczółkowskiego. W trakcie studiów jego talent był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany. W tym czasie, w celach zarobkowych wykonywał kopie obrazów i projektował pocztówki. Tematem opisywanego dzieła jest scena rodzajowa rozgrywająca się w parku. Ta tematyka dość rzadko pojawiała się w twórczości Karpińskiego. Artysta zdobył uznanie jako malarz portretów i urokliwych martwych natur (szczególnie kwiatów). W początkach swojej działalności artystycznej Karpiński malował również pejzaże. Obraz „W parku” stanowi zapowiedź późniejszej kariery artystycznej młodego twórcy.