14

Martwa natura

ID: 10

80 000 - 100 000 zł

20 maja 2021 godz. 19:00

Proweniencja

kolekcja prywatna, Kanada

79 x 61,5 cm

olej/płótno

Sygnatura

sygn. p. d.: "Menkes"

Intensywność koloru oraz pełne ekspresji malarstwo tworzą charakterystyczny styl artysty widoczny w obrazie „Martwa natura”.

Menkes, jeden z najważniejszych reprezentantów II generacji École de Paris, początkowo inspirował się fowizmem i twórczością Henri Matisse'a, następnie ekspresjonizmem Chaima Soutina. Językiem jego artystycznego wyrazu stał się jednak nurt kolorystyczny (należał do ugrupowań hołdujących tej orientacji: Zwornika i Nowej Generacji). Korzenie żydowskie artysty znalazły odzwierciedlenie w tematyce malarskiej: scenach religijnych, wizerunkach rabinów czy z życia Żydów. Istotnymi motywami w malarstwie Menkesa były również martwe natury, kompozycje figuralne, akty czy pejzaże. Wysmakowana, dynamiczna kompozycja charakteryzuje się rozbudowanym układem linii i efektem iluzorycznej głębi, nadających jej dekoracyjności. Elementy fakturowe podkreślają zachwycającą soczystość barw. Martwe natury przy oknie, widoki wnętrz były często malarskim motywem z pracowni artysty w Riverdale pod Nowym Jorkiem (do Stanów Zjednoczonych wyjechał w 1935 roku).

na krośnie pieczątki: "31 [?]ARP-PROOF-TREATED / ANCO, Inc. / GLENDALE. L L"

Scena historyczna

Cena wylicytowana: 500 000 zł

Przeprawa przez rzekę

Cena wylicytowana: 28 000 zł
4

Kulig

Cena wylicytowana: 10 000 zł
5

W parku

Cena wylicytowana: 18 000 zł
6

Cena wylicytowana: 17 000 zł
8

Scena rodzajowa

Cena wylicytowana: 18 500 zł
13

Owoce na talerzu

Cena wylicytowana: 54 000 zł
17

Portret kobiety

Cena wylicytowana: 42 000 zł
19

Gracje

Cena wylicytowana: 11 000 zł
23

Dworek

Cena wylicytowana: 3 600 zł
25

Widok z Bystrego

Cena wylicytowana: 6 000 zł
26

Cena wylicytowana: 2 500 zł
32

Pejzaż z Batowic

Cena wylicytowana: 3 800 zł
34

Sad

Cena wylicytowana: 2 800 zł
37

Spotkanie

Cena wylicytowana: 7 000 zł
38

Kolędnicy

Cena wylicytowana: 8 000 zł