Jeździec z luzakiem
50 000 - 70 000 zł
20 maja 2021 godz. 19:00
50 000 - 70 000 zł
27,5 x 36,8 cm w św. p-p.
akwarela/papier
Sygnatura
sygn. i dat. p. d.: Juliusz Kossak / 1891
Datowanie
1891
Proweniencja
kolekcja prywatna, Poznań
Popularny motyw malarski pochodzący z dojrzałego okresu twórczości wybitnego akwarelisty. Kompozycja wielopostaciowa, z przedstawionym na pierwszym planie jeźdźcem i parą koni, namalowana została sprawnymi pociągnięciami pędzla, z dużą lekkością. Ciepła paleta barw wykorzystana przez malarza i przemyślana kompozycja dodają dziełu dekoracyjności.
W roku powstania omawianej akwareli Juliusz Kossak uczestniczył w wystawie w Berlinie. W 1891 roku staraniem Franciszka Bondy wydany został „Album obrazów historycznych Juliusza Kossaka”, zawierający kilkanaście czarno-białych heliograwiur z obrazów artysty.
Olszański K., Juliusz Kossak, Wydawnictwo „Kossakiana”, Kraków 2000.
Praca po konserwacji.