9

Łąka

ID: 2944

70 000 - 80 000 zł

23 marca 2017 godz. 19:30

22 x 35 cm

olej/płótno

Sygnatura

sygn. l. d.: JAN STANISŁAWSKI

Oferowany obraz to przykład pejzażu czystego – klasycznego w dorobku malarza. Unikatowy kolekcjonersko ze względu na wczesny okres powstania – ok. 1885 roku oraz namalowanie na płótnie.

W historii malarstwa polskiego Jan Stanisławski zapisał się jako wybitny artysta i pedagog. Będąc profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i twórcą tzw. szkoły pejzażu, stał się wychowawcą i mistrzem dla kolejnego pokolenia malarzy (wśród jego uczniów byli m. in. Abraham Neumann, Stanisław Gałek czy Stefan Filipkiewicz). Obrazy Stanisławskiego, zwykle o niewielkim formacie, charakteryzują się głębią lirycznego nastroju. Początkowo malowane realistycznie, ewoluowały w kierunku malarstwa wrażeniowego, opartego na silnie indywidualnym odbiorze natury. Artysta przedstawiał fragmenty krajobrazu. Na pierwszym planie umieszczał często niepozorne kwiaty czy bodiaki. Przekonywał w ten sposób, że piękno natury tkwi w każdym jej elemencie. Znane w twórczości Stanisławskiego są pejzaże rozległych pól Ukrainy czy pejzaże z Dniestrem. Malowane syntetycznie, nie raz z finezyjnie prowadzoną linią, przesycone były bogactwem kolorystycznym i szczególną wrażliwością na światło. Stanisławski doceniał jego rolę w wydobywaniu plamy barwnej.

na odwrocie pieczęć i fragment nalepki: M / 5 35 X 22

Ku wiośnie

Cena wylicytowana: 19 000 zł
7

Palenie sztandarów

Cena wylicytowana: 12 500 zł
8

Mimozy

Cena wylicytowana: 2 000 zł
11

Nokturn

Cena wylicytowana: 6 000 zł
16

Pejzaż nadmorski

Cena wylicytowana: 1 200 zł
19

Chłopiec

Cena wylicytowana: 5 000 zł
23

Zestaw prac

Cena wylicytowana: 5 000 zł
24

Cena wylicytowana: 8 500 zł
27

Nad brzegiem morza

Cena wylicytowana: 12 000 zł
35

Minotaur

Cena wylicytowana: 5 500 zł
41

Koła podwójne

Cena wylicytowana: 8 500 zł
47

Obraz X

Cena wylicytowana: 23 000 zł
49

Abstrakcja zielona

Cena wylicytowana: 6 000 zł
54

Postać

Cena wylicytowana: 2 800 zł
55

Oblicze 4

Cena wylicytowana: 12 000 zł
63

Prognose

Cena wylicytowana: 3 500 zł
64

Tub

Cena wylicytowana: 3 500 zł
65

Tańcząca

Cena wylicytowana: 16 000 zł