Portret męski – martwa natura – praca dwustronna
18 000–25 000 zł
26 listopada 2020 godz. 19:30
18 000–25 000 zł
33 x 28,3 cm
olej/płyta pilśniowa
Datowanie
1945
Proweniencja:
Jerzy Nowosielski, Galeria Starmach, Fundacja Nowosielskich, Kraków 2003.
Praca posiada atest Fundacji Nowosielskich.
Unikatowa, dwustronna kompozycja pochodząca z wczesnego etapu twórczości Jerzego Nowosielskiego. Portret męski w kapeluszu oraz impastowo malowana martwa natura z kubkiem pochodzą z połowy lat 40. Ciekawe połączenie chłodnych tonacji kolorystycznych z błękitami na czele i akcenty czerwieni dają w efekcie wysmakowaną całość. Wyraźne ślady pędzla urozmaicają płaszczyznę obrazu, dodając jej głębi. Modele malowane przez Nowosielskiego nieraz zdają się być pozbawione indywidualnych rysów. Mocne kolory i widoczny kontur budują wizerunki postaci przedstawione przez artystę za pomocą uproszczonych linii. Dalekie od realistycznego ujęcia, często wydłużone sylwetki ludzkie o nieproporcjonalnych kształtach stały się rozpoznawalne w twórczości artysty. W oferowanej pracy zwraca uwagę sposób malowania i artystyczna wizja, widoczna już na wczesnym etapie artystycznej drogi młodego Nowosielskiego. Ta olejna praca artysty po raz pierwszy obecna jest w ofercie aukcyjnej. Stanowić może znakomite uzupełnienie w kolekcji bardziej typowych dzieł malarza, a zarazem przykład krystalizowania się stylu jednego z najwybitniejszych twórców współczesnych.