Beatrix Cenci - szkic do obrazu
9 000–12 000 zł
26 listopada 2020 godz. 19:30
9 000–12 000 zł
16 x 23 cm w św. p-p.
ołówek, kredka/papier
Sygnatura
sygn. na odwrocie: "J. Nowosielski"
Datowanie
ok. 1950
Proweniencja:
– dar artysty
– kolekcja prywatna, Polska
Jerzy Nowosielski, Galeria Starmach, Fundacja Nowosielskich, Kraków 2003.
Fascynacje kobiecym ciałem nie sprowadzały się w twórczości artysty tylko do przedstawień aktów. Postaci kobiece o wydatnych kształtach i nieproporcjonalnych sylwetkach stanowiły ważny element m.in. rozbudowanych kompozycji figuralnych i pejzażowych. Z tematyką tą związane są także intrygujące prace ukazujące skrępowane ciała kobiece, związane dłonie czy wprost ukazujące egzekucje – przykładowo kompozycja o tym tytule z 1949 roku czy obraz „Beatrix Cenci” z 1950 roku, do której prezentowana praca stanowi szkic.